2013 – Zpráva o výsledku vyšetření měli

Vážení přátelé,

Mám pro vás potěšující zprávu o výsledku rozboru měli. V letošním roce byly jen 4 vzorky pozitivní, to znamená více jak 3 roztoči na včelstvo. V r. 2012 bylo 10 pozitivních vzorků.

Podle nařízené metodiky budou muset včelaři, kteří pozitivní vzorek měli mají provést nyní v jarním období předjarní ošetření přípravkem M 1 AER 240 spojený s fumigací Varidolem 125. Nátěr je rozhodující, Nátěrem zavíčkovaného plodu jsou usmrceni roztoči na zavíčkovaném plodu. Fumigace Varidolem je pojistkou k usmrcení roztočů na včelách.

Nátěr plodu se provádí emulzí smícháním 5 kapek M-1 AER do 50 ml vody (veliká štamprle). Natíráme nejvýše 10 dm2 plodu. Pokud je plodu více, měl by se vyřezat.

Doporučuji provést nátěr plodu co nejdříve, jakmile to počasí dovolí. Tedy v době, kdy jsou teploty kolem 15 stupňů. Léčení musí být skončeno nejpozději 15. dubna.

Je možné i léčení Formidolem a toto léčení je možné i po 15.4.

Mor včelího plodu

Byl ohlášen KVS v listopadu 2012 v Kvasicích okr. Kroměříž. Do ochranného pásma spadá př. Kytlica, který má včely na Nové Dědině. Žádost o vyšetření měli od jeho včelstev na mor byla podána, ale výsledek zatím nebyl doručen.

Proto, že mor včelího plodu neustále se v okolí vyskytuje, nabádám k větší pozornosti při sledování včelstev, věnování pozornosti samotnému plodu při jarní prohlídce. Mor včelího plodu způsobuje bakterie, která proniká

Střevní stěnou larvy, množí se a larva na toxické látky tvořené bakterií zahyne. Na plástu se projeví propadlými víčky nebo děravými víčky plodu a budí dojem , že jsou vlhké. Plod je mezerovitý. Mrtvé larvy jsou sliznaté a postupně schnou do tvaru hnědých šupin, které se dají těžko odstranit, Jsou vysoce infekční, bakterie se tu dostala do stadia spory, která údajně vydrží být životaschopná až 80 let. Odolá teplotě až 120 st. C.

Diagnozu můžete potvrdit zápalkou. Dáte zápalku do podezřelé buňky, pomalu otáčíte a vytahujete a vytvoří se tenké vlákno.

Podléhá hlášení Krajské veterinární správě. Prevence: co nejvíce obnovovat v čelí dílo, nepěstovat včely ve starých, porézních popraskaných úlech.

Hniloba včelího plodu

Je také onemocnění plodu způsobené bakterií, která žije ve střevě larvy a postupně ji vyhladoví. Larvy mění svou přirozenou perleťově bílou barvu na krémovou, hynou, pak se změní v hnědou šupinu, kterou včely odstraní.

Infikovaná larva má v raném stadiu vzhled roztaveného vosku. Netvoří vlákno jako u moru. Na rozdíl od moru zapáchá. Podléhá taky hlášení .

Zvápenatění včelího plodu

způsobuje houba, která se množí ve střevu larvy a ta hyne. Je křídově bílá a postupně tvrdne. Někdy je na povrchu tmavá. Včely ji z buňky odstraní a pak je možno vidět tyto ztvrdlé larvy na dně úlu.

V poslední době, kdy se léčí kyselinou mravenčí, se tato choroba vyskytuje méně.

Nosema

Je způsobena prvokem, který žije ve střevě včely. Je přítomen ve všech včelstvech. Funkce střeva včely je omezena. Na jaře, při konzumaci pylu se parazit aktivuje a vyvolává infekci v důsledku poškození žaludeční výstelky včely. Napadené včely mohou krmit larvy, ale na úkor svých rezerv. Nejsou schopny z pylu vytvářet nové bílkovinné látky

Zdrojem nákazy mohou být napajedla. Důležitá je čistota, odstraňování výkalů včely.

Akarapidoza

Je parazitární onemocnění vzdušnic včel, který způsobuje roztočík. Ten je napíchnutý ve vzdušnici včely, saje hemolymfu, tím včelu oslabuje. Včely jsou neklidné, nemohou létat, shlukují se před česnem.

Podléhá hlášení. Léčení spočívá v aplikaci rychle působících fumigačních prostředků.

Varroaza

Je onemocnění, které je dnes často zmiňováno a v podstatě zastínilo, kromě moru včelího plodu, ostatní choroby včel. Je to parazitární onemocnění dospělých včel i včelího plodu. Původcem je roztoč Varroa destrictor.

Boj proti varoaze je v posledních letech celoroční starostí včelaře. Jde o aplikaci kyseliny mravenčí, Gabonu, Varidolu, přípravek M-1 AER, případně Apiguard, Thymovar.

Tabulka celoročního léčení proti varroaze

(MUDr. Sklenář Břetislav)